KAŞ KAŞ KAŞ

20150517_084329

En kısa haliyle size durumu şöyle özetleyelim:

Çeşme’den daha ucuz,

Fethiye’den daha tenha,

Akyaka’dan daha eğlenceli

Bodrum’dan daha mütevazi!

Biz buraya bayıldık!

Her yere yürüyerek gitmesi güzel, yemekler lezzetli, tekneler nezih, gece hareketli, pansiyonlar misafirperver..

Gelelim neler yaptığımıza;

Let me summarise you this vacation:

Cheaper than Çeşme
Less crowded that Fethiye
Enjoyable than Akyaka
Modest than Bodrum

We loved there!

Beaches and cafes are very close to walk, food is delicious, boats are arrogant, nights are enjoyable and hotels are welcoming..

See what we did below:

1.Gün:

Cuma gecesi Pamukkale Turizm’in 23:00 otobüsüne atladığımız gibi sabah 6’da kendimizi Kaş’ta bulduk.

İtiraf etmeliyim ki otobüsler son derece konforlu; tümü teknobüs, zaten gece yolculuğu da olduğu için uyuya uyuya gittik.Üzerine bir de o virajlı yollarda araba kullanma eziyetini çekmemiş olduk..

Booking’den ayarladığımız Küçükçakıl’daki Linda Beach otel‘i bulmak uyku sersemliğinden zombi gibi yürürken bizi biraz zorladı..Hatta yanlışlıkla Bir üst caddedeki Linda otel’e gidip ee bizim rezervasyonumuz vardı noldu o dedik, sonradan anladık ki yanlış yerdeyiz ve işin kötüsü yanlış yerde olduğumuzu otel fotoğraflarından bile anlayamayacak haldeyiz:) Sonunda onların yönlendirmesiyle doğru oteli bulduk. Müşterisine inanılmaz değer veren harika otel sahipleri check in saatinden çok çok önce gelmemize rağmen bize geçici bir oda ayarladılar.Biraz istirahat etme fırsatımız oldu; ilaç gibi geldi..

Jet gibi üzerimizi değiştirip vurduk kendimizi Büyükçakıl yollarına- aslında amaç limanağzına kadar Likya yolunu yürümekti ama yol yokuşlu ve hava fazla sıcaktı.- Hem limanağzına her yarım saatte bir gidip- gelen motorlar var (kişibaşı 10tl) yürümeye ne gerek var 🙂

Küçük çakıl’dan merkezin tam tersi yöne, denizin paralelinde yaklaşık 2,5 km yürüdüğünüzde karşınıza çıkan ilk koy Büyükçakıl.İri çakıl taşlarından oluşan bu plajı işleten 2 işletme var. Kaş’ın diğer tüm plajlarında adet olunduğu üzere şezlong- şemsiye ücretsiz ama plajlarda birşeyler yiyip içmeniz gerekiyor.Biranın 10 tl olduğunu hatırlatırım(!)

Deniz mayıs ayında biraz bulanıktı.Mayıs’ta hep böyle olup sonra tekrar berraklaşıyormuş. Ama uyarmalıyım ki su son derece soğuk! Hemen yakında Likya’lıların da kullandığı temiz su sağlayan Meis kaynağı varmış ve buranın suyunu sürekli temiz ve soğuk tutuyormuş..Temmuz- ağustos ayında sıcaktan erirken burada denize girmek şok etkisi yaratabilir ama mayısta.. eh bilemedim :s

Burada biraz fazlaca zaman geçirdik sonra da aynı yoldan otelimize dönüp akşam için hazırlanmaya koyulduk..

Akşam için arkadaşlarımızın tavsiyelerinden faydalanıp önceden terasa rezervasyon yaptırdığımız Dolphin Restaurant’a gittik.Evet harika bir manzarası var ama amaç yemek yemekse sağladığı hizmete göre fiyat abartılı; 1 çipura, 3 meze, salata ve 20 lik rakı 160 lira etmezdi. Bu arada Kaş’ta yemek fiyatları genel olarak yüksek, haberiniz olsun.

Dolphin Restaurant

Dolphin Restaurant

Akşam yemeğinden sonra Kaş’ın dar sokaklarında çok keyifli bir yürüyüş yaptık.. Keten elbiseler, hediyelik eşyacılar, antikacılar, sahaflar, takıcılar her şey rengarenk, ışıl ışıl.

Yemekten sonra bişeyler içip istediğiniz tarz müzik dinleyebileceğiniz o kadaaar çok mekan var ki.

Bizden size dev hizmet! Mekanlar rehberi:

Pop seviyorsanız No:11 hareketli – ama güzel değil, kapalı bir mekanda bangır bangır müzik  ve sıkışık tepişik insanlar.- ve kapalı mekan nedir ya?! hem de Kaş’ta!! –

Jazz & Blues için Hide away, HiJazz ve Avlu güzel. – Tercihimiz harika sesli gitarcısı ve ferah mekanı ile Avlu’dan yanaydı-

Tabiki de kaşa gelenlerin çoğu gibi fasıl kafasındaysanız Tzatziki ve Ruhi bey meyhane’leri güzel.

Aman diyim Ehli keyif- Taş bahçe’den uzak durun! Yanından geçerken korkunç sesli bir adam elinde mikrofon “Yakarım bu kaşı uğruna ama sana eğilmemmmm lay lay lom” diye şarkı söylüyodu.. Böyle garip :s

Bir de tabiki de renkli mekanıyla şeker bir kahveden bozup da bar yapılmış olan Mavi var, günün her saati arkadaşlarla oturup lak lak yapmalık.

Ennn yeni mekan ise Kadıköy’deki meşhur AYI, en geniş araziyi kapatmış, biz oradayken henüz tadilat bitmemişti, siz giderseniz bize yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Day1:

As we jump to Pamukkale Turizm bus at 11:00 pm from Izmir, we found ourselves in Kaş next day at 6:00 am.

To tell the truth, travelling with bus is very comfortable; called “technobus” equipped with interesting films and sockets.. We prefer to sleep in large seats during the long night road.The best part is not to drive in such a curved, one- way road..

It was a little hard to find our hotel in Küçükçakıl location -booked via booking.com as always- Linda beach hotel, while we were walking like zombies.We even went to another hotel called Linda hotel and pushed the front desk lady to arrange our room.But we’ve discovered that we’re in the wrong hotel and we couldn’t understand it from photos..Finally, with their help, we found our Hotel.The polite lady -whom is also the owner of the hotel- served us very well and arrange us a pre-room before the check in time for some rest. We slept for some time and that really relaxed us..Greetings to her from here 🙂

We changed our clothes to take the road to Büyükçakıl location. Our aim was to walk through the Lycian way to Limanağzı but weather was very hot and road was rough. So we decided to swim in Büyükçakıl beach. Well, there are boats to take you to Limanağzı for 10 turkish lira in every half an hour, it is worth 🙂

When you walk from opposite of the center from Küçükçakıl for nearly 2,5 km, Büyükçakıl is the first bay welcomes you. There are two operators of the beach but there is no difference btw them Entrance is free and it should be nice to drink/ eat sth.Beer is 10 tl by the way (!)

Water was some blurred. They’ve explained it as a normal situation in may and it gets clear by the beginning of June.. I should warn you that water is very cold here! There is a clear water source called “Meis” close to here which Lycians use in the ancient past and it still makes the bay cold here.It may be a good idea to swim here in 40C of july- August; but in may.. eyhh think twice!

We’ve stayed here longer than our schedule and went back directly to our hotel to prepare for the night..

When we got ready, We’ve found Dolphin restaurant to eat some fresh sea food at terrace floor. This We’ve reservated before with a nice view. By the way, the price is not worth! Like every restaurant there, food in Kaş is  expensive. One medium length fish, 3 types of appetizer , 20 cl rakı and a salad doesn’t make 160 liras!

Right after we ate our food, we’ve took a small walk to discover the small town. There are dozens of colurful shops, selling souvenirs, linen dresses,bijouterie, antique dealers or so..

There are like thousands of pubs to drink sth and had a great time. See the list below ( thanks will be appreciated by the way:) )

Pop Music -> No:11 seems enjoyable. But dark and crowded. I won’t prefer to dance in that much loud music in a club like a room, but it’ your choice of course..

Jazz & Blues -> HiJazz, Avlu and Hideaway are cool. Our choice was from Avlu- singer’s voice is fascinating and play the guitar very well-

Fasıl ( Turkish / Greek music) –> As most of the tourists prefer Tzatziki & Ruhi bey taverns, these are the most famous ones for both food and music..

You’ll probably see the restaurant ehl-i keyif/ taşbahçe restaurant in the beginning of Küçükçakıl. The singer there was really horrible. Even we couldn’t stand passing near by!

And of course small local pub “Mavi Bar” is the cutest pub I’ve ever seen with its colourful environment.

The newest pub is AYI as a new location of Kadıköy’s most famous pub. They were yet making the place ready while we were there. Please share your comments as you visit there!

2.Gün

Türkiye’deki çoğu yazlık yer gibi burada da bir tekne turu yapılmadan tatil tatil olmaz! Aklınız kalır, hiç olmaz. İşte tam da burası Kaş’ın en sevdiğim yeriydi. 20-30 kişilik kibar ve sakin insanlardan oluşmuş, teknede asla müzik çalmayan, koylara uğrayıp engin denizin tadını çıkarmanızı sağlayan tekne turları.

Bizim tercihimiz trip advisor’dan ödüllü Bermuda boat tours‘dan yana oldu. 70 lira karşılığında, Engin Kaptan’ın rehberliği, öğlen yediğimiz harika yemeklerden oluşan tabak, uygun fiyata içecek ve akşam üzeri çay servisi gerçekten beklentilerimizi tatmin etti.

Tekne, kaş civarındaki koylara sırasıyla uğruyor, sualtı dünyasına meraklıysanız sakın şnorkelinizi ve paletlerinizi yanınızdan ayırmayın. Dalış noktalarında kaptan haber veriyor. Kekova ise lahitleri ve kalesi ile herkesi büyülüyor.Kaleye çıkmak için müzekart veya Maximum/ Maximiles’a ihtiyacınız olacak. Unutmadan; yöredeki köylüler ev yapımı dondurma satıyorlar. Eğer o yediğim gerçek dondurma ise biz burada plastik yiyoruz!

Bermuda tur- koylar

Bermuda tur- koylar

Sabah 10 da başladığımız tekne turundan akşam 6 da hem yüzmüş, hem dinlenmiş, hem kitap okumuş, hem eğlenmiş, hem öğrenmiş hem de karnı tok olarak mutlu mesut geri geliyoruz.

Akşama Mama’s kitchen’dayız. Annem alınmasın ama sarması hakikaten anneminkinden iyiydi. Peki ya bu karışık meze tabağı? O mekanın rengarenk sandalyelerinin güzelliği?Mutlaka gidin!

Bilgilendirmekte fayda var: aşağıdaki meze tabağı 25 lira,değer mi değer!

Mama's kitchen meze tabağı

Mama’s kitchen meze tabağı

Day 2

As most of the Turkey vacations, the holiday never ends without a boat tour.You’ll be regret if you couldn’t do that! The boat tour was the best activity we did there. The difference btw others are these are the tours which never plays music, consists 20-30 elegant people, just follow the bays and let you swim.

We preferred Bermuda Boat Tours , awarded by trip advisor. Guidance of Capatin Engin, a great lunch with various tapas, affordable drinks and tea time in te evening costs very preferable for 70 tl.

The boat hangs on the bays located near to Kaş; if you’re interested in underwater don’t forget to bring your shnorkels and pallets. The captain advises when the place is suitable for diving. Kekova is also magnificient  with King graves and the castle as well. By the way; the people located there make delicious home made ice cream.You should really taste it!

At 06:00 pm. we come back from the boat tour which started at 10:00 am as swimmed, chilled out, had fun and wise (with a full stomach)

For dinner, there we are at Mama’s kitchen. A traditional turkish food “Sarma” ( made of rice, vine leaf and various herbs) was tasty. And the various tapas plate! And the cute colourful decoration of he place! Must see!

Note: the mix tapas plate of photo above is 25 tl.

3. Gün

Kaputaş plajı

Kaputaş plajı

Yukarıdaki fotoğraf gerçekten Türkiye’den, hala bakirliğini koruyan Kaputaş Plajı’ndan..Benzer fotoğraflar için yazın google’a kaputaş plajı çıksın, zira denizi görünce ben daha fazla fotoğraf çekemeyip koşmaya başladım 🙂

Biz buraya nasıl geldik? Dolmuşla. Evet, Kaş’ı baştan uca 20 dakikada yürürsünüz aslında, ama burası biraz uzak, yolda yokuş, hava da sıcak. Doooğru merkeze, otobüsten indiğiniz yere gidin, Ana durağın solunda dolmuşları görürsünüz. Yaklaşık her yarım saatte bir dolmuş var, Kaputaş’a gidiş 5 tl ve yol ortalama 40 dakika sürüyor.

Kaputaş dolmuş saatleri / Kaputaş midibus departure times

Kaputaş dolmuş saatleri / Kaputaş midibus departure times

40 dakika sonra Kaputaş’tayız.. 2 şezlong 1 şemsiyeye 10 lirayı verdik, attık kendimizi turkuaz mavi suya. Buarada balıklara dikkat. Baya ısırıyor, açmıdır nedir, bi huzur ya! Kaputaş fotoğraftan bile hissedebildiiniz üzere oldukça sakin, kafa dinleyip, denize girip mutluluk dolmak için ideal. Yalnız plajda tesis yok, yiyecek içeceğinizi önceden tedarik edin, yoksa aç susuz kalırsınız. Eğer yüzmekten sıkılırsanız, 40 liraya bir şişme bota oturup, elinize tutuşturulan kürekle yakındaki mağaraya macera aramaya gidebilirsiniz.(ki bana göre değil)

Biz yavaş tatilden hoşlandığımız için buradan sonra Patara’ya geçmedik, ama sabah güne yeterince erken başlarsanız neden olmasın 🙂

Günün yarısını burada tüketince yapılacaklar listesinin en başında olan Küçükçakıl plajına geçtik. Küçükçakıl hakikaten küçük. Baya küçük. max. 7 kişinin yanyana güneşlenebileceği kadar küçük.Küçük işte.

Bunun yerine, kayalıklara iskele kuran iki uyanık işletmeci Çınar beach ve Derya beach size bu güzel denize güzel şezlonglardan ve güzel bir merdivenden inme imkanı sağlıyor.Giriş ücretsiz, oturduğunuz yere menü gelince yemek yemeniz gerektiğini anlıyorsunuz 🙂

Derya beach’in pizzası meşhur, gerçekten de güzel, bakınız şekil 1-a.

Şekil 1-a

Şekil 1-a

Günümüz ve tatilimiz burda bitiyor, buradan otelimize dönüp, eşyalarımızı toparlayıp ayaklarımızı sürüye sürüye otobüse biniyoruz.

Day 3

The photo above, is from Turkey, Kaputaş beach.. For similar photos search on Google “Kaputaş Plajı”.Well, I couldn’t shoot more photos when I saw this great turquise water in front of me and started to run through 🙂

How to get there? Via midibuses called “Dolmuş”. Kaputaş is a little far from the Kaş centre. So it is not very easy to ramp up the way to Kaputaş in this hot weather..To reach; go through the centre of Kaş where all the buses parked and you will see the midibuses on the right of the main busstop. There is approximately a bus in every half an hour, costs 5 tl per person and the trip duration is nearly 40 minutes from centre to Kaputaş.

1 Umbrella and 2 sunbeds are 10 lira, and there we go in turquise water.. The water is really clear even to see the fish swimming nearby.. By the way pay attention to them, they may get small bites 🙂 As you see the from the photo, Kaputaş is a calm, refreshment beach but withput any markets or so. Bring your meals and especially water not to die from hunger and thirstyness 🙂 If you get bored from swimmimg, you may go to the cave nearby by renting a small boat and a shovel for 40 tl.

You may continue the tour by going to Patara beach with a midibus (well we didn’t do that just to make a slow-motion holiday:) )

After that, we went to Küçükçakıl beach ( translated as Small- pebble beach) which means the bay is small. Means as small as max. 7 people or so.. 

Instead; these two beach clubs: Derya beach and Çınar Beach has comfortable sunbeds and a good stage to jump the sea. It doesn’t matter which one you choose, both of them are good and free. However you need to order sth to drink / eat.

Up, you see the delicious pizza photo of Derya beach, that may be an option if you’re starving 🙂

Our holiday ends here, unfortunately.With good memories, happiness of discovering a new place and feeling sad of the ending, we got back to the bus stop.

Aşağıdakilerde biz dörtgözlerden siz okurlara tavsiyeler:

*Kaputaş’ta yüzmeden,

*Gece mekanların arasokaklarında kaybolmadan,

*Kekova kalesinin zirvesine çıkıp manzaranın tadını çıkarmadan DÖNMEYİN.

*Küçükçakıl / büyükçakıl opsiyonel. Zamanınız azsa büyükçakıl daha uzak, eleseniz de olur.

*Kaş’ı sokak sokak bilen arkadaşımız Uğur’a göre en iyi dalış okulu: Natura blue. Eğer merakınız varsa, tercih edilir.

*Bırakın arabanızı, küçücük yerde ne gerek var, yürüyün! Bacaklarınız açılır, göbeğiniz küçülür 🙂

Tips for travelers to Kaş:

DON’T COME BACK BEFORE,

 *Swim in Kaputaş,

*Lost in the streets of pubs,

*Reach to the summit of Kekova castle and enjoy the scenery.

*Swim in küçükçakıl/ büyükçakıl is optionel. If you don’t have much time, you may eliminate büyükçakıl.

*Dive! The best diving school is Natura blue. If you’re interested in, this may be a milestone.

*Discover Kaş on foot, get fit!

Evde yaptığımız oylama sonucunda işte bu tatilin şarkısı:

Here is the song of this holiday as voting at home:

Alpine- Gasoline

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s