Çok çılgın! Amsterdam // So crazy! Amsterdam

IMG_4478_s

Balayının son durağı Amsterdam’a geldiğimizde evet biraz yorulmuştum, ama yorulmak bu ülkede yasak a dostlar! Dünya’nın en çılgın, en özgür ülkesine gelmişim, manyak gibi davranmam lazım dedim ve trenden ayağımı attım. Ama bu ülkede herkes çok normal, çok sakin, çok kibar, çok yardımsever. O an anladım; yasaklayınca insan mala bağlıyor, ne kadar serbest bırakırsan, o kadar normalleşiyor…

To be honest, I was a little tired when we arrive Amsterdam; our last stop of Honeymoon. Friends, being tired is abandoned in this city! I just hop off the train by thoughts in my mind that I’m in one of the world’s most crazy and free country so I could act freely as a maniac 🙂 But, everyone in this city is very normal, calm, helpfull and gentle..That was an enlighting time for me: as much freedom people get , as normal they become…

Neyse, baktım herkes normal ben de fabrika ayarlarıma geri döndüm. Tren garında Türkiyevari bir durum var. 1 saat bilet gişesi arandık. Bir orada bir burada sıraya girdik, çözemedik olayı, hemen netliğe kavuşturuyorum: Eğer şehire trenle giriyorsanız istasyondan dışarı çıkın, kombine şehir biletini kaldırımın karşı tarafındaki information deskten alabilirsiniz. Biz herzaman ki garanticiliğimizle iamsterdam card’ı internet üzerinden rezervasyon yaptırmıştık, ama rezervasyonlularda da ayrıca bir sıra vardı. Neticede rezervasyon güzeldir, unutursanız da canınızı sıkmayın, işlem çok uzun sürmüyor.

iamsterdam city card nedir?

iamsterdam card, (ismi bulanın yaratıcılığını sevdim) Amsterdam’da tüm toplu taşımayı kullanmanızı sağlayıp, müze, kanal turu vs. sosyal aktivitelerde indirim yapan veya ücretsiz hale getiren kart. 24, 48,72 ve 96 saatlik opsiyonları bulunuyor. 24 saati 55€, kartın kazançlarına buradan ulaşabilirsiniz. Zaten otelinize gidebilmeniz için trenden ya da uçaktan iner inmez bu kartı almanız gerekli. Önceden rezervasyon için linki kullanabilirsiniz.

Bizim tercihimiz hem merkezde bulunan hem de zincir otel olması sebebiyle NH city hotel oldu. Kime göre neye göre merkez diyeceksiniz:), buna göre

amsterdam tram map

Otele vardığımızda çoktan akşam olmuş, caddeler hareketlenmişti. Kendimizi önceden boool bol araştırmasını yaptığımız coffeeshoplardan birine adadık 🙂 Yok canım yok, coffeeshopta “sadece” kahve satılmıyor bu memlekette, her nevi zararlı neşriyat 🙂 bulunur. Araştırdık bulduk, siz araştırmayın diye de aşağıya sıraladık, en yakınını seçin:

Kendimizi yeterince “uçmuş” hissedince başka mekana geçtik, önümüze çıkan ilk kafede ben hayatın ne kadar boş ve bu ülkede insanların nasıl böyle mutlu olabildiğini düşünürken, Efkan ne kadar güzel bir tatil yaptığımızı, Amsterdam’da daha yapılacak çok şeyimizin olduğunu falan düşünüyormuş (bunları ertesi günkü konuşmalardan anlıyoruz tabi). Amaan daha da içmem mutsuz yaptı bu şey beni!

  • “Otele gidip uyuyalım mı? (ağlamaklı ton) – “Hadi uyuyalım” (mutlu ton)

Anyhow, everyone was very normal, so I reset myself. The trainstation -strangely- look like Turkey. We’ve looked for the ticket desk an hour. Walked to right, left but couldn’t get it. So, here it is: Get out straightly from the building, you can get the combined city card from the information desk right opposite the pedestrian way. As always, We’d reserved the iamsterdam card from the internet, but the queue was long there, too. Reservation is good, but don’t bother if you forget, it doesn’t take too long.

What is iamsterdam city card?

iamsterdam card( liked the creativeness of the name) is a card, which you can use the public transportation within and make you gain access to museums, canal tours.. with discounts or free. It has options for 24,48,72 and 96 hours. 24 hours’ price is 55€. You can find the details here. First of all, you need to get this card to reach the hotel.You can use this link for reservation.

Our decision was NH city hotel because of the location and quality standards. The location of the centre is important at Amsterdam, check the map above.

It was already dark with crowds in the streets when we arrive to hotel.We’ve sacrificed ourselves in one of a coffee shop below.Of course there is not only “coffee” in these coffee shops, all kind of tobacco products you can imagine. Search & found list, just pick up the closest one:

We move to another cafe after we feel ourselves “high” enough. As I’ve been thinking how life is pointless and how happy people in Netherlands are; Efkan was in another world; thinking how good our vacation is, there is so much to do in Amsterdam bla bla bla..( we got it from our conversation next morning). Uh, that weed made me pesimistic, never ever!

  • “Can we go to sleep now?” – unhappy mode.
  • “Alright baybe” – unhappy mode.

1.Gün:

Keşfedilecek çok yer var ve karnım aç. Bu oteli niye kahvaltısız aldık ki biz? Hı evet, Bagels & Beans number_1için!

Nasıl açım, bulduğum ilk kazağı (daha doğrusu kazakları) giydim. İlk hedef en yakın Bagel’s & Bean’s şubesi.

Burayı şiddetle tavsiye ediyoruz. Gidin, nolur bak. Fiyat orta düzeyde, hatta akşam yemeklerine kıyasla uygun bile denebilir. Bir çok şubesi var ve tat enfes!! Buyrun menu.

Olay şu: İstediğin çeşit bagel ekmeğin içine istediğin tipte minik sandviçler yapıyorlar. Bu kadar güzel bir tat olamaz! Domates & salatalık gördüm yüzüm aydınlandı. Sıcak bir atmosfer, gazeteler, kahveler, sandviçler…  34 bedencik kız verdiğim siparişi görünce Efkan’a sizin siparişiniz var mı dedi, öyle bir yemişim yani 🙂

Gücümüzü topladığımıza göre Dam Meydan’ına number_1 uzanabiliriz. Meydan’ı keşfetmek istiyorsanız bisiklet kiralamadan programa almanız mantıklı. Meydan’a bisiklet girişine izin verilmiyor zaten girilse bile ayağınıza bağ olur. Keşfedilecek çok yer var, bisikleti bir yere bağlayıp sonra nereye bağladığınızı unutursunuz 🙂

Sabah saatlerinde sıra daha azken Madame Tussauds’u number_2 gezelim diyoruz. Celebrityler bizi bekler. Tek problem şu: Modeller eskimiş. Bu aktrisler o kadar çok estetik yaptırıyorlar ki müze yönetimi ne yapsın! Ama eğlenceli.

Day-1:

There are many things to discover and I’m hungry. Why did we choose this hotel without reservation? A yes,  for Bagels & Beans number_1 of course!

I was reaaaaly starving so just put on the first pullover ( or pullovers). Go ahead to the closest Bagels and Beans’s store.

We strongly recommend this place. Price is in the mid-range, we can even say that the price is more reasonable than dinner. It has many stores and keeps the same great taste in every of them. Here is the menu.

How it works: they make tiny sandwiches into various kinds of bagels. Delicious! My face was enlightened as I see tomato & cucumber in the morning.( typical Turk) A cool athmosphere, newspapers, coffees, sandwiches… As the small size waitress got my orders, she asked Efkan if he wants anything else; I said I was hungry , didn’t I:)

As we got our power back, we can move through the Dam square. number_1  If you want to see the square, that is better to go without bicycles.It is forbidden to enter the square with bicycle,  besides, that will be an impediment for you. There many places to discover, I bet you’ll lock it somewhere and forget where you’ve locked it 🙂

We decide to see Madame Tussauds musseum number_2 in the morning before it get crowd, Celebs are waiting for us. The only thing I didn’t like here is models are little old. Well, they have plastic surgery so often; museum management can not help about it! But still fun.

Mesela Julia Roberts artık baya böyle değil:

Like Julia Roberts doesn’t seem like that anymore:

IMG_4433_s

Jennifer Lopez’in kalçası hala böyle ama 🙂

Well, Jennifer Lopez’s hips are still like that 🙂

IMG_4438_s

Tatlım senin dedikodular aldı başı gitti bizim oralarda 🙂

Oh, honey, your gossips have gone so far here 😉

IMG_4459_s

Yalnız saçlar Efkan’da çok doğal durmamış mı 🙂

Efkan’s hair seem very natural, isn’t it 🙂

IMG_4466_s

Bu da son bomba, ben her izlediğimde ilk defa izlemiş gibi gülüyorum 🙂

This is the last one, I laugh every time as first 🙂

Müzeden çıktıktan sonra, sizi koskocaman bir afiş karşılıyor olacak. Dungeon Amsterdam’ı number_4keşfetmek isterseniz ben sizi tutmayayım. Kendinizi bir korku tiyatrosunun içinde bulmak istiyorsanız buyrun biletler ve bilgi. Efkan yalvaran gözlerle bana baksa da yemedi.

Burdan çıkınca insanların elinde gördüğüm patates külahları dikkatimi çekti. Havayı koklayak patates kızartmacısının yerini bulmak zor olmadı. Güzel bir aperatif, acıkırsanız aklınızda bulunsun.

Sonra boş boş meydanı gezdik; mağazalara, binalara, sokaklara, insanlara baktık. Baktıkça medeniyeti gördüm, baktıkça kendi adıma karamsar oldum..

Bisiklet ülkesinde bu kadar da yürünmez ki arkadaşım hani benim bisikletim?! Bisiklet kiralayacağınız onlarca yer var Amsterdam’da. Muhtemelen bir çoğu güvenilir yerlerdir. Kendi kiraladığımız yeri (Macbike) number_5 size tavsiye edebiliriz. Kalabalıktan ve güleryüzlü hizmetlerinden doğru karar verdiğimizi anlamıştık..

In the exit of the museum, a giant poster will be welcoming you. Well, if you wanna see Dungeon Amsterdam, number_4 go ahead. If you want to find yourself in a live, fear theater, here are the tickets and information you need. Efkan was looking at me, begging to go, but the answer is hell no!

When we get of the street, everybody was holding a  cone of fried potatoes. I’m not going to tell the shop’s name here, open yourself to adventure, smell the air, it won’t be hard to find the way 🙂 Nice fast food, just hold in mind in case.

Then, we did nothing. We walked around, went everywhere by foot, took some pictures of the centre, buildings, streets, people. I realised civilisation as I look, I became more pesimistic for myself as I look..

Where the hell is my bicycle? Aren’t we in the city of bicycles?! Guys, there are dozens of bicycle rental shops in Amsterdam. Probably most of them are trustfull but I can guarantee that our choice Macbike number_5 is worth a try. We understood in the minute that we go in that this is a right place from their helpfull and cheerfull behaviours. 

Macbike, merkez istasyonun hemen yanında bulunuyor. Çok çeşitli bisikletleri var, talebinize göre size uygun olan boyda bisikleti kilitleriyle beraber veriyorlar. Bisikletlerinin tamamı kırmızı ve bunun bisiklet hırsızlarının favorisi olduğunu söylüyorlar. Amman kilitlemeye dikkat. Tekerden ve gövdeden geçirerek sağlam şekilde bağlayın. Başınız ağrımasın. Bisikletlerimizi alıp şehirde turladık. İsterseniz siz turlara da katılabilirsiniz. Bizim hem zamanımız yoktu hem de diz ağrılarımız korkuttu. Tur çeşitleri için tık tık.

Bisikleti kiralamışken gidilecek en güzel yer Vondelpark.number_3 Şehirin ortasında bir vaha; bisiklet süren insanlar, koşuya çıkanlar, köpeğini gezdirenler, turistler, yerliler…Yemyeşil bir doğa, rengarenk çiçekler, orta yerinde huzur dolu bir kafe, pedal çevirmekten yorulunca oturup kahvelerimizi içtik.

Buradan sonra otelimize gidip tazeleniyoruz ve ennn başından beri merak ettiğimiz Bier Fabriek’e number_2 yemeğe gidiyoruz.

Bier Fabriek aman allahım bir yer. Brewery ama ne! Merkeze açılan cadde üzerinde, Sanki koskocaman bir hangarı önce bira fabrikasına çevirmişsin, sonra da vazgeçip restoran yapmışsın gibi duruyor. İki kişi olduğumuz için yer bulabildik fakat kalabalık bir grupsanız rezervasyon yaptırmanız gerekli. Masaya oturur oturmaz menünüz ve fıstığınız geliyor. Bu büyüklükte ve kalabalıkta bir mekana göre son derece hızlı bir şekilde siparişiniz alınıyor. Jet hızıyla biralarınız geliyor. Tavuğunun meşhur olduğunu bildiğimiz için tavuk siparişi verdik ama herşeyi güzele benziyordu. Üstelik fiyatı da mekana ve yemek kalitesine göre uygun denilebilir düzeyde.

Macbike locates near the central train station.They have many variety of bicycles (including tandems). They give you the appropriate one according to year demand with locks and give you a brief information about how to lock them. They also add that all the Macbike bicycles are red and this is the favourite colour of thieves. So pay attention to locking it through both wheels and the body. ( making an insurance will be a better option). So we cycled randomly in the city. If you want you can join the tours. They last almost a day and the route is pretty long. Click here for tours.

Vondelpark number_3 is one of the best place to see if you have a bicycle. Like an oasis in the city; people cycling, running, walking with their dogs, tourists, locals, youngs, matures..A green of the green nature, colourful flowers, a nice coffee in the middle, we had a coffee when we get tired of cycling..

 

After the bicycle tour, we went to hotel for some rest and then directly to Bier Fabriek number_2 that we were curious since the beginning.

Bier Fabriek is an excellent place! The best brewery I had ever seen! It locates on the street, close to the center, like you had firstly changed a big store to a brewery then just changed your mind to set as a restaurant. We found a table since we were just two but if you’re a crowded group, reservation is a must. Menu and peanuts will be on your desk in the minute you sit and orders have taken fastly as considering a restaurant that big and that crowd.Beers were there just after 10 minutes we sat! We had ordered chickens since it was the most popular but every meal seem nice. And I can assure you that the price was not that much considering the service quality and the whole environment.

2. Gün:

Bagel’s and Beans’in kahvaltısının lezzetini damağıma kazımak istedim 🙂 Yine harika bir kahvaltıyla güne başladık..

Sabahın erken saatlerinde Rijksmuseum’da number_4 sıradaydık.iamsterdam card ile 2,5€ indirim aldığımız bu müzeye hayran kaldık. Rembrand, Vermeer gibi bir çok başlıca ressamın yanısıra, Hollanda tarihine dair harika tablolar bulmak da mümkün. Burayı gezmek için yaklaşık 4 saatinizi ayırmanız gerektiğini belirtmeliyim.

Day-2

I just didn’t want to forget about the taste of Bagel’s and Bean’s breakfast, so went there again to have a nice morning 🙂

We were in the queue to enter Rijksmuseum number_4 early in the morning. We were amused by the museum which we take a discount of 2,5€. In addition to famous artists such as Rembrand or Vermeer, you can see many other paintings related to Dutch history. I must specify that you need nearly 4 hours for Rjksmuseum.

Aşağıdaki tablonun karşısında saatlerinizi harcayabilirsiniz.

You can spend hours in front of this painting.

IMG_4500_s

ya da Vermeer’in meşhur sütçü kızı.

Or Vermeer’s famous “milk girl”

IMG_4505_s

Dip not: bu da ispanyolların bir mağazanın duvarına yaptığı geyik 🙂 ama bu başka bir yazının konusu:)

Note: below is a travesty on the wall of a store in Spain 🙂 But it is some other post’s subject 🙂

IMG_4615_s

O kadaar gezdik o kadaaar yorulduk ki bir yere oturup dinlenmek istedik, burada boş oturmak yok! Burası Amsterdam burada her şey gerçek!!! N’oluyo ya? (Bilmeyenler için flashback) Neyse ya, boş oturmayalım diye kanal turu yaptık, kanal turu aşağıda gördüğünüz botlarla yapılıyor. (blue boat company) number_5 Turdan önce herkese kulaklık dağıtılıyor, bot ilerledikçe Amsterdam tarihi hakkında bilgiler veriliyor. Kanal turu esnasında karadan göremeyeceğiniz binalar da görülüyor. Özellikle bizim gibi tur rehberi olmayan gezginler için harika bir fırsat. Yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor ve tur sizi başladığı yere geri getiriyor.  Bir Türk olarak Hollanda tarihinde dedelerinizden bol bol bahsedildiğini belirteyim, eh pek iyi şekilde değil tabi ki de..

We’ve toured for hours and want to take some rest, but no way! No way in Amsterdam! If you want to take some rest, you can sit in the canal tour, time is precious here 🙂 Canal tours make with the boats below by the blue boat company. number_5 Before the tour starts, they pass everyone headphones, so as the boat continues they advise you about the history of Amsterdam. Also, you have the chance to see the buildings which you can not see on foot. that is a great option for tourists especially like us ( travelling without a tour guide). The ring tour lasts approximately 75 mins. As a turk, I can say you’ll hear a lot about your grand grandfathers, of course not in good way..

citycardboat

City card boat

Not: Eğer bu kadar gezmek sizi hala yormamışsa, bacaklarınızda dans edecek derman kaldıysa (alkışşş) şehrin en meşhur klüplerinden biri olan Paradiso number_6 ve Hard Rock Cafe number_3 burda.

Peki biz naptık? Heineken Experience Museum’a number_6 gittik! Biz şerbet içerken adamlar fıçı fıçı bira yapıyorlarmış. Şerbetçiotlarıyla bol bol haşır neşir olduk, biranın yapımını harikulade eğlenceli bir şekilde anlatıyorlar. Kişi başı giriş ücreti 16 € ama zaten paranın çoğunu size hediyelik olarak vermiş oluyorlar. Harika 🙂 Pazartesi- perşembe arası 19:30’a kadar, cuma-ctsi- pazar 9’a kadar açık (son içeri alım 7’de). Tercihen sabahtan gitmeyin, yani sabah sabah bira içmek pek cazip değil. Buyrunuz biletler.

Note: If you’re not still tired, still have energy to dance ( bravo!), city’s most famous club “Paradisonumber_6 and Hard Rock Cafe number_3 locates here.

And what did we do? We went to Heineken Experience Museum! number_6 Dutches were producing barrels of beers while we were drinking sorbets in Ottoman 🙂 We learned many about hops, they actually tell about the whole production process in a funny way. Entrance fee is 16€ per person but they give many souvenirs which costs even.Great 🙂 They’re open between monday- thursday until 19:30, and between friday- saturday until 21.00. ( last welcome at 19:00). Honestly, don’t go in the mornings, you’ll be drinking glasses of beer. You may get more information here

2014-10-25 14.45.56

2014-10-25 15.19.20

Buradan ver elini çiçek pazarı. (Bloemenmarkt) number_7 Laleler rengarenk, çeşit çeşit. İsterseniz açılmış, isterseniz saksıda, isterseniz soğan halinde. Biz 20 soğan lalesinden oluşan bir poşet aldık. Çiçek yetiştirmeyi seven ailemizdeki herkese dağıttık. Laleleri açtığında bize gösterdiler herkes mutlu oldu 🙂

flowers

Çiçek pazarının karşısında dükkanlarda harika Hollanda peynirleri satıyorlar. Bu peynirler farklı tatlarla harmanlanmış vaziyette, çeşit çeşit, tadına bakma imkanınız da var, zevkinize göre tercih edebilirsiniz. Utanmasak bütün çeşitlerden birer tekerlek alacaktık ta, üçüncü çeşitten sonra duralım dedik 🙂

Çiçek pazarı civarında küçük tatlı sokaklar, kafeler, mağazalar bizi bekler. Amsterdam’da keşfettiğim & other stories ve Scotch & Soda markalarının tasarımlarına hayran kaldım, bu mağazalara mutlaka uğrayın derim. Ayrıcaaa Vleminckx Sausmeesters’da number_4 mutlaka patates kızartması yemelisiniz. (haritada yeri işaretli) biz 2 kişi 1 orta boy külahı bölüştük ama 1 kişi 1 büyük devirirdik valla!

Geceyi minik şirin bir kafede kahvemizi yudumlayarak geçirdikten sonra otelimize dönüyoruz..

Siz de bunu yediniz! Ne oteli?! Gelmişiz buraya insan bir Redlight District turu yapmaz mı? Saat kaç? 10’dan önce gidilmez oraya, 10:30, yavaştan yürüyelim…

Haritaya göre neredeyse yaklaştınız ama tam kestiremiyor musunuz? Türkleri takip edin. Aman yarabbi Taksim’e dönmüş ortalık, sürekli Türkçe bir şeyler duyuyorum. Abazamısınız nesiniz diye haykırasım geldi, “ablacım sen ne ayaksın madem burada”, deseler verecek cevabım yok 🙂

Yalnız haklarını vermek lazım, Japon turistler de baya meraklı buraya, direk tur şirketinin bayrağıyla dolaşmaya geliyorlar, aaa, uuuu diye birbirlerini dürtükleyip kıkırdamaları yok mu, bir süre sonra bi baktım ben camekanlara değil onlara bakıyorum 🙂

Buradaki kısa turdan sonra bir sokak arasından tekrar tramvayın geçtiği caddeye çıkmanız gerekiyor yalnız, burasından pek hoşlanmadım. Sokak araları biraz karanlık ve pek güvenliye benzemiyor, yalnız kalmayın derim.

Here comes the flower market (Bloemenmarkt) number_7 rightafter.Thousands of different variety of tulips; whether in pots or seeds ( like an onion). We had 20 seeds in a box and gave it to our family. Everyone was happy and suprised by the colour of their tulips 🙂

Right infront of the flower market, there are stores selling local cheese.These cheeses have different tastes flouvered with different herbs.Also, you can buy by tasting them. We’ll be getting one of everykind if we couldn’t stop ourselves 🙂 

I recommend the little tiny streets, cafes, shops by the flower market.. I adored the brands scotch & soda and &other stories. Also, you must eat potato chips at Vleminckx Sausmeesters number_4 (shown in map). We’ve divided one medium size but I bet we can eat two large size!

Well, we didn’t end up the night in a tiny cafe. Redlight District, of course! What time is it? Don’t go there before 10. Let the night start first 😉

Do you think that you’re very close but still not so sure about the exact place? Follow the turks. My god, the main street feels like you’re in İstanbul, Taksim street! I could hear Turkish everywhere!

Well, the japanese enjoyed there also, they had come Red light district with the guidance of tour, giggling between each other, I found myself having fun with them 🙂

After the short tour, you need to reach main street to the tram station. These streets are some dark and didn’t seem very secure. Better not to be alone there.

3. Gün:

Tamam, Bagel yemekten sıkıldım artık, itiraf ediyorum 🙂

Ayak üstü bir yerlerde karnımızı doyurup Van Gogh müzesine number_8 gidiyoruz (iamsterdamcard’la bedava oldugunu hatırlatırım!) Maalesef sabah erken saatte gitmek istesekte uyuşukluğumuzdan geç kaldık ve 1 saatte gezilecek müze için 1 saat giriş kuyruğunda bekledik 😦 Değdi mi? Değdi. Van Gogh müzesi görülmeden geri gelinmez, bu kadar harika çizimler, trajik yaşam öyküsü insanı derinden etkiliyor…

Müze, her gün 9 dan 17’ye kadar , cuma akşamları ise 22’ye kadar açık.Müzenin sonunda güzel bir hediyelik dükkanı var fakat fiyatlar konusunda sizi uyarmam lazım! Daha fazla bilgi için tıktık. İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğu için bu yazı biraz yavan oldu, sitesinden bakabilirsiniz 😦

Buranın hemen karşısında House of Bols isimli kokteyl müzesi number_9 var. Bu Hollandalılar neyi sever deseler iki şey derim: 1) içki 2) müze !! İsminin müze olduğuna bakmayın, içeride duyularınızın tadları nasıl ayrıştırdığı, Bols’un tarihçesi, ilk kokteyl tarifi, tadım, ders vs. bilgiler aktarılıyor. Heineken’in kokteyl versiyonu diyebiliriz. Bilet almanıza gerek yok, incelemek için böyle alalım.

Toparlanın akşam yemeği için mekan söylüyorum: Tia Rosa number_5

Tapasların tadları bir harika, aşırı sıcakkanlı ve yardımseverler (çünkü Akdenizliler allahım aynı ben:)) Hatta şöyle bir hadise yaşadık, açlıktan kırılmak üzereyken sonunda restaurantın yerini bulduk ama içeriye girince her yerin dolu olduğunu farkettik. Kalkmak üzere olan bir masa var mı dedik bize yardımcı olan şeker kıza, normalde bu soruyu herhangi bir yerde sorsanız ya anlamaz size mal mal bakarlar, ya da sinirlenip ne bileyim ben ya cevabı verirler. Kız e tabi ben bilemem ki isterseniz bara geçin, yardımcı olmaya çalışalım falan dedi, şarap alır mısınız dedi, tabi alırım canım ya dedim gözlerim kalp oldu (L) Sonra da bizi ilk kalkan masaya yerleştirdi, bu restaurantın çözüm odaklılığından burada bahsetmesem olmazdı, geri çevrilmeyeceğiniz ve harika yemekler yiyeceğiniz bir restaurant..

Bu da hizmet olarak kötü bir mekan önerisi: Pasta e Basta number_6

Beni kapıda karşılayan arkadaş önce beni süzdü, sonra rezervasyonunuz var mı dedi, hemen sonra aaa ama biz doluymuşuz zaten dedi. Anladım, lüks bir restaurant olabilirsin, ama bu şekilde müşteriyi rencide etmenin bir anlamı yok. Daha da gelmem. Puanların falan da umurumda değil, gelmiyorum işte!

Bir macerayı daha ayaklarım zonklayarak, kollarım bavul taşımaktan acıyarak, yüzümde yorgun ama mutlu tebessümle noktalıyoruz. Sıradaki yazı? Eh, onu da paşa keyfim belirleyecek..

Not: Bu yazı, yarım kalmış bir yazıdır. Cihan, Gözde, Ali, Dağhan, Çağdaş, Jessica ve Efkan. Bu tur ta-mam-la-na-cak. O ucuz uçak bileti bulunacak ve bu şehir bir kez daha keşfedilecek!

Day-3

Bagels? Again?! Really?!

This day, we preffered to go Van Gogh museum. number_8 (don’t forget that it’s free with iamsterdamcard!) Unfortunately, we were late despite we woke up early and wait in the queue for an hour:( But that was worth it. Don’t come back without seen Van Gogh museum; it touches deep inside; all these paintings and tragic life story..

The museum opens everyday between 09:00-17:00 and on fridays until 22:00. There is a nice souvenir shop in the end of the museum bu the prices are not very affordable. Sorry guys, it is forbidden to take photo inside; you can click here for more information.

Right in front of it, there is a cocktail museum called “House of Bols”. number_9 In my opinion Netherlands’ like these two at most:alcohol and museum!! Inside, it i mentioned how your senses differ the tastes, history of Bols, first cocktail receipt, tasting, courses etc.. Basicly, it is like a cocktail version of Heineken. There is no need to take a ticket prior to your visit, click to see more.

Here is a nice restaurant for dinner: Tia Rosa number_5

All the tapas were very delicious, waitress were very helpfull and sympatique. ( like all the mediterreans :)) We were starving when we just get there, we finally found the place ( navigation is essential) but it was full. We had asked whether there is someone waiting for check may be, and the waitress answered politely that we can wait in the bar may be take a wine by waiting; that was suprising cause there are many known-cafes don’t behave that much polite..Than of course we were seated to the appropriate table. I must wrote this place; very nice place with good taste and helpful staff.

Here is an awful restaurant: Pasta e Basta number_6

The waiter in reception first stared at me ( althought I was looking good!); asked for reservation and then told they were already full. It may be a luxurious one but it doesn’t give right to bother any client! I will never visit again, don’t care what the grade is.

Another adventure has ended with my throbbing feet, arms hurt by carrying luggages, a tired but happy smile on my face. Next post? I didn’t decide yet..

PS: This post is not completed yet for me. Cihan, Gözde, Ali, Dağhan, Çağdaş, Jessica and Efkan. This tour is going to have and ending! These cheap flights will be find again and we’ll discover here again!

Sanırım buranın şarkısı bu benim için; sakin ama hareketli, en sevdiğim gruplardan biri..

Mrs. Cold is the song of Amsterdam for me; calm but zippy, one of my favourite bands..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s