Ay kabak tadı verdi // A strange outview of Kabak

Photo 5.07.2016 21 37 53-2

Alo Ezgi? Çadırı mı istiyosunuz? Neden? Nereye gidiyosunuz? Kabak koyu mu? Biz de geliyoruz!

Çünkü çadır değerli!

Çünkü çadır bensiz bi yere gidemez!

Çünkü çadır tatil demek, tatil bizsiz olmaz!

 

Hi Ezgi? You want the tent? Why? Where are you going to? To Kabak bay? We’re coming too!

Cause tent is sth valuable!

Cause our tent goes nowhere without us!

Cause tent means holiday and there will be no holiday without us!

Ramazan bayramı arifesinden bir önceki gece saat 21 suları: Efkan? Havlu. Nural? Börek. Efkan? Deniz gözlükleri. Nural? Şemsiye. Efkan? El feneri. Nural? Boombox.

Arife günü: Efkancım biz 12de çıkarız, ona göre organize olalım. Biraz işler uzadı, 1 buçuk gibi çıkarız. Hemen yetiştiriyorum, 2 de tamam. Saat 3 te çıkış saatim tarihe geçti.

Bas gaza Ersan! Gidecek  5 saat yolumuz var. Akşam yemeğine yetişmemiz lazım. Yenge radar var. Salla, börek veririz, yemezler mi?heee 😀

The night before bairam eve likely 9 p.m. : Efkan? Towel. Nural? Snacks. Efkan? Sea glasses. Nural? Umbrella. Efkan? Torch. Nural? Boombox.

Bairam Eve: Efkan, I’m gonna be out at 12:00, organize Ezgi and Ersan likely. Baybe, there are some unexpected things, I’ll be out aorund 13:30. Yes, I’m working hard, will be done at 14:00. I got out at 15:00!!

Go ahead Ersan! There will be a five hours-drive from Izmir. We need to catch the dinner time.What about the cabs? Never mind, we have snacks hereJJ

That was how we came to Akyaka’s famous paths; we took a short break in legendary scene before sunset and kept going.

 

Blip blip! Noluyo? Araba motor arızası verdi. Vitesi düşürüp yola devam ediyoruz.

30 dakika sonra: Blip! Yine mi? Değiştir vitesi devam.

10 dakika sonra: Blip blip blip! Servisi arayalım. Motoru boğmayın, arabayı çok öttürmeyin. Gelince bakalım.

…Ve her 15 dakikada bir: blip blip blip! Fethiye’ye vardığımızda bir yanık kokusu. Araba mı yanıyo acaba?!

Vardık mı vardık. Fethiye’den sonra Kabak koyu için aşağıdaki gibi bir rota izliyor olacaksınız

 

Blip blip! What? An engine problem. Lower the gear and keep going.

30 min later: Blip! Again? Change the gear, go.

10 min. later: Blip blip blip! Let’s call the service. Do not force the engine, don’t let it occur more times. Let’s see how it goes when you came back.

… And occured once in every fifteen minutes: blip blip blip! A strange smell of sth burned when we arrived Fethiye. Is it our car on fire?!

 Finally we’ve arrived safe and sound. You’ll be following the route below between Fethiye and Kabak valley.

Sık çam ormanlarının içinden geçip arabanızı cafenin önüne park edin. Yaklaşık her  10 dakikada bir geçen  ve size hayatın manasını sadece 5 tlye sorgulatan dolmuşa atlayın. Bunu yapacaksın sevgili okur! Dolmuşla bile 20 dakika süren o yokuşlu virajlı yolu 45 derece sıcaklıkta yürüyemezsin. Özel araçların da aşağıya inişine izin verilmiyor (neyse ki). O dolmuşa kelle koltukta binip içinden bütün duaları edeceksin.

Manzara şu: 90 model hiç bakımı yapılmamış dolmuş, tek şerit virajlı engebeli toprak yol,  bu yolda 50 km/h ile giden ruh hastası dolmuş şoförü ve tatilciler. Bir ara önümdeki koltuğa sarılırken buldum kendimi. Halbuki bişey olsa koltuk ta benimle beraber düşecek!

Rezervasyonumuzu günleeeer öncesinden yaptırdığımız Turan Hill Lounge’a sonunda varış yaptık.

Kamp alanında 4 tip konaklama var. Bungalovlar, yarı açık bungalovlar, kamp alanı ( çadırınızı kendiniz getiriyorsunuz) ve  büyük çadırlar (sabit kızılay çadırı gibi). Herkes tuvalet-banyoyu ortak kullanıyor- ki ne zaman girsem son derece temizdi- 3 tip için de farklı fiyatlandırmalar var. Ayrıca evcil hayvanınızla tatil yapmak istiyorsanız detaylı bilgi almak için iletişime geçmenizde fayda var.

Rezervasyon müsait olunca bizim tercihimiz yarı açık bungalovdan yana oldu. Olmaz olaydı. Çarşafların yaklasık bir aydır yıkandığını sanmıyorum. Çok güzel bir düşünce olarak yatakların etrafına cibindirik yapmışlar. Amaç böcükler bizi yemesin. Ama böcükler cibindiriği yemiş! Üzerinde siyah siyah minik sinekçikler, elim kadar delikler falan. Eşyalarımızı koyduk ve kendimizi yemek yenilen alana (terasa) ışınladık.İşte burası iyi sayılır. Yemeklerin tadı gerçekten çok güzel. Açık büfe ve lezzeti inanılmaz. Hele ayağımı yemek yerken sürekli havada tutmam, en güzeli o. Çünkü her yerde kediler ve köpekler var! Her yerde. Tüm masaların altında, üstünde, köpekler mutfakta.. Önyargılı olmamalıyım, olmamalıyım, burası böyle bir tatil yeri, amaç zaten insanların evcil hayvanlarıyla tatil yapması, rahatlamalıyım, burası ofis değil, sakin, tadını çıkar..

Hadi plaja inelim. Sohbet muhabbet gırla gider, gevşeriz.Süper fikir.(bu arada saat gece 10). Nasıl incez? İşte şu yoldan. Yol yok.Kurumuş eski bir dere yatağında taşların üzerinden keçi gibi hoplaya hoplaya gidiyosun. Bu arada yol bir kaç kez ayrılacak, her zaman sahile doğru dik yolu seçmen önemli yoksa kaybolursun. Yol üzerinde 2 tane bakkal var, ortamı kaldırabilecek kadar seni kafa yapacak ne kadar alkol bulursan bir kerede al,o derece. Sahilde herkes kümelenmiş oturuyor. Gökyüzünde bu kadar çok yıldız olduğunu o gece farkettim, karanlıkta öyle güzel parlıyorlar ki..

Right after the pine forest, park your car somewhere near to the cafe. Take the midibus for only 5 tl and get closer to Jesus Christ.Yes, you’ll do that! No one can walk that road in 45 degrees – it takes 20 mins even with midibus.-And luckily it is prohibited for private cars to take the road down the valley.So, yes, you’ll get in the midibus and pray.

Here is the case: 90 model midibus, one way road, a crazy bus driver driving approximately 50 km/h in that mountain and campers. I was once hanging the chair in front of me. God! It’ll be coming with me if sth happens!

Finally We’ve arrvied Turan Hill Lounge where we’ve made the reservation days ago.

There are 4 types of booking at the camping place: bungalows, half-open bungalows,  camping place ( in case bring your tent with you) and big permanent tents. The loo and showers are all in common – and very clean- and there are different prices for different types of booking of course. That’ll be better to get in touch in advance if you want to make your stay with your pet.

We’ve preferred open half bungalows (they need to be reserved earlier). Wish we haven’t. I don’t think that the sheets have been laundered for a month! They’ve decorated inside with a tulle hoping that you’ll not be effected by small insects but they’ve eaten itself actually! There were like small tiny insects and some holes in the tules big as my hand! Anyhow, we’ve put our luggages inside and get the dining hall. That seems nice. The meal served in open buffet was really delicious and we were starving. The best part was to keep my feet above the ground cause there were cats and dogs everwhere 😀 Everywhere!Cats are all under the tables, on the banks, dogs are in the kitchen.. I’ve convinced myself not to be prejudiced, get relaxed, reminded myself that the purpose is to make holiday with pets and tried to get relaxed.

Alright, let’s go to the beach. That’ll be a nice idea to chit chat with folks.Great ( it is 22:00 by the way) How will we go? Right down here. There is no way. You need to cross across an old dried river like a goat. There will be crossroads many times; it will be wise to always take the road straight to beach unless you get lost in the dark! There will be two markets on the road, take as much as alcohol to get high. Everyone is chatting on the beach. I’ve realised the shiny stars as I looked up the dark sky that night..

1.Gün

Sabah olduuu.. Koku beni yemek alanına doğru çekiyor, peynirler, domatesler. Doğal olduğu o kadar belli ki. Önce oturacağımız masada kedi kontrolü yapıyoruz, sonra tüy kontrolü yapıyoruz ve nihayet oturabiliyoruz 🙂 Kahvaltıdan sonra kahvelerimizi alıp terasa geçtik, aşırı keyifli; önümüzde masmavi bir deniz, hafif bir esinti, kuş sesleri ve kitabım.- ve ayaklarım!

 

Akşam üzerine kadar bu böyle gidiyor; sonrası deniz keyfi, gece yürüdüğümüz yolu bu sefer gündüz gözüyle görüyorum. Eleştiri yapmadan önce şunu ayırt etmek lazım: salaş olmak ve bakımsız olmak arasında kalın bir çizgi var. Salaş demek pislik demek değildir; bütün bu yürüdüğümüz yol, orjinalliğini koruyarak tadilattan geçirilebilirdi. Bu kadar fazla yerli ve yabancı turist için daha keyifli hale getirilebilirdi, ama getirilmemiş. İşin tek teselli buluduğum yanı, çevreye duyarlı bir kitleyle tatil yapmaktı; o kalabalıkta, o küçücük koyda bir tane bile bira şişesi, bir tane bile poşet, kumsalda çiğdem kabukları yok, kültür budur.

Kabak koyu’na gelince; koyu iki kocaman dağ çepeçevre sarıyor. Bu yüzden esintiyi minimuma indiriyor.. Bizim yaptığımız hata, decathlon’un rüzgar kesici yarım güneşliğini yanımıza almaktı. Zaten rüzgar olmayan bir yerde sera etkisiyle nemden ölücektik! Deniz olarak; aşırı sıcak bir suyu var. Hani güneşte yanıp kendinizi suya atarsınız cosss der ya, demedi. Bebekler, çocuklar için ideal. Saatlerce sudan çıkmazlar.

Pekiii bu kadar çöpünü toplayan, evcil hayvanlarıyla tatil yapan, gece ışık yakmayıp caretta carettaları rahatsız etmeyen harika insanlar neye maruz kalıyorlar? Tur teknelerinin atıklarıyla mahvolmuş bir denize! Bravo! Gün içerisinde koya yanaşan tur tekneleri atıklarını buraya bırakıyorlar. Akşam üzeri denizin üzerinde bir yağ tabakası,altında doğal yollarla taşınmış yosunlar.  Bir ara öf çıkçam ben bu ne ya dedim.

Sanırım günün en keyifli anı buydu. Otel sahibimiz kadehlerini sahile götürmemizi anlayışla karşıladı, bize de Martinimizle günü batırmak düştü ❤

Photo 5.07.2016 21 36 58-2

 

Day-1

Goood Morniiiiinngg.. Smell takes me directly to the food courts; cheese, tomatoes.. It is very obvious that they’re natural. First we make a cat-check on the table, and than feather-check and finally sit J We went to terrace after the breakfast; blue sea in front, a nice chill, sounds of birds and my book and my feet 🙂

It went like that until the evening; later time to go to the beach, we’ve passed the same way we go yesterday once again in sun light. Before criticise let me make one thing clear: there is a difference between “drawback” and “disorganised”. “drawback” doesn’t meant being dirty; this road can be rebuilt by keeping the originality; it can be better for those enormous number of local and forein tourists, but obvioudly it didn’t. The only point to feel relief   is making a holiday with people respectful to nature; in that crowd,in that tiny beach there is not even a single beer can or empty plastic bag, that’s the culture.

About the Kabak valley; it’s surrounded by two enormous mountains and minimize the wind. Our mistake was to get Decathlon’s classical half open umbrella. We’ll be dying from humidity like sera effect.About sea; it is not cool. Remember the freshment when you feel so hot and jump into cold water; that never happens here. Althought that’s ideal for kids, they play in water for hours.

How people who are increadibly thoughtful to nature be treated here? To swim in the water which is poluted by the tour boat’s wastes!Bravo! Many tour boats bring  their wates here during the day. And after the evening there will be an oil layer on the surface of the water, and in the bottom moss which has transported in natural ways. After a time I was like enough, I’m getting out!

I guess the photo was the best time of the day.  The kind hotel owner let us bring wine glasses to the beach and had a joyful time in the sunset ❤

2.Gün

Kahvaltıdan sonra denizdeyiz.Tur  tekneleri gelmeden, deniz dalgalardan bulanmadan; doğru tercih.

Benim için arkamı denize verip, çam ormanlarına bakarak yüzme vakti.. Öğlene doğru çıkıp otelin küçük havuzuna geçiyoruz.Burası aşırı tatlı ❤

Photo 6.07.2016 14 42 04-2

Bu arada biz zaman geçirmek için yanımıza Uno almıştık,  kampta da Jenga falan var, aklınızda bulunsun 😉

We were in the sea right after the breakfast. Before the tour boats arrive, before the water get blured, right choice.

For me, it was time to swim by looking at the pine woods.. We got back until the noon and went to tiny pool. Here is lovely, very lovely ❤

Akşam yemeği bir harika; açık büfede herkese çipura! Talep planlamalarına hayran kaldım. Bu kadar güzel yemekler 5 yıldızlı otellerde olmuyor!

Dip not: Çipuranın yanında rakı yok tabiki de, isterseniz kendiniz alıyorsunuz, o kadar da değil 🙂

Dinner was great; fish for everyone in open buffet! I’ve admired their demand lanning. That taste was hard to find even in 5 star hotels!

PS: Of course there is no raki near fish, buy it yourself this is a cheap holiday 🙂

3.Gün

Biz deli dolmuşçuyla yola koyuluyoruz arkadaşlar, yeni bir tatilde görüşmek üzere! Tatil şarkısız olmaaaaaazzz

Day-3

Off we go to home sweet home with another crazy driver; see you guys in another holiday! A holiday can not end without the holiday song.

 

Blip! Eyvah araba!

Blip blip! Yolda kalmasak bari!

Blip blip! Alo servis? Ötse de devam mı edelim? Motoru boğmaz mıyız? Devam!

Blip blip blip! Ben size demedim mi bu arabayla gelmeyelim diye neden bununla geldik sanki!!!!

Blip blip blip! Ok, dönüşte arabayı servise götürüp bilgisayara bağlatıyoruz.

Sonuç: Motor yağı ilave ettik ve sustu :):):)

 

Blip! Damn car again!

Blip blip! Take it easy until we reach home!

Blip blip! Hello, service? Let it sound and keep going? Will not stop the engine? Alright!

Blip blip blip! Didn’t I tell you not to come with this car?!

Blip blip blip! Ok, We’re gonna take the car to service when we got back.

Consequence:  We’ve added engine oil and it stopped :):):)

**Bu tatil bize kaça patladı?

Kişi başı üzerinden;

Yol- 18 tl -> evet, Peugeot 206 inanılmaz az yakıyor.

Kamp alanı -> 300 tl ( 100 tl /gece*3)

Genel masraflar -> 100 tl

Kabaca 420 tl ye tatilimizi tamamlamış olduk, geçmişler olsun 🙂

**How much was that holiday?

Per Person;

Transit – 18 tl -> yes, peugeot 206 is very economical one.

Camping – 300 tl (100 tl/ night*3)

Other expenses – 100 tl

Sum of 420 tl easy & cheap enough, enjoy 🙂

 

Photo 5.07.2016 21 57 24-2

One comment

 1. Zeynep(tabii ki annen) · Ağustos 23, 2016

  Zevkle okuyudum
  Bayağı da güldüm
  Unuttuğunuz bişey var
  Tel efonların çekmediği
  Annesi arayanlara
  Bilin bakalım ben kimim😍❤️

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s